AL finalises 211 party candidates

AL finalises 211 party candidates

Staff Correpondent . Dhaka |Prothom Alo Nov 25, 2018

AL finalises 211 party candidatesRuling Bangladesh Awami League on Sunday started issuing letters to the candidates the party nominated to contest the upcoming 11th parliamentary elections due on 30 December.

AL general secretary Obaidul Quader distributed the letters at the party’s central Bangabandhu Avenue office beginning at 10:30am.

Prothom Alo obtained a list of nominees from the AL sources that could not be verified instantly.

The party will publish the final list soon, said the sources of AL.

Quader said the party will give nomination in 230 out of 300 constituencies. The rest would be reserved for the party’s alliance partners.

Here is the list of the party’s nominees:

Dhaka division
Kishoreganj-1: Syed Ashraful Islam / Moshiur Rahman Humayun, Kishoreganj-2: Nur Muhammad, Kishoreganj-4: Rejwan Ahammad Taufiq, Kishoreganj-5: Afzal Hossain, Kishoreganj-6: Nazmul Hasan Papon, Tangail-1: Muhammad Abdur Razzaque, Tangail-3: Ataur Rahman Khan, Tangail-4: Md Hasan Imam Khan, Tangail-6: Ahsanul Islam Titu, Tangail-7: Ekabbor Hossain, Manikgonj-1: AM Naimur Rahman Durjoy, Manikgonj-2: Momtaz Begum, Manikgonj-3: Jahid Malek, Munshigonj-2: Sagufta Yasmin Emily, Munshigonj-3: Mrinal Kanti Das, Dhaka-1: Salman F Rahman, Dhaka-2: Qamrul Islam, Dhaka-3: Nasrul Hamid, Dhaka-5: Habibur Rahman Mollah, Dhaka-7: Haji Mohammad Salim, Dhaka-9: Saber Hossain Chowdhury, Dhaka-10: Sheikh Fazle Noor Taposh, Dhaka-11: AKM Rahmatullah, Dhaka-12: Asaduzzaman Khan Kamal, Dhaka-13: Sadek Khan, Dhaka-14: Md Aslamul Haque, Dhaka-15: Kamal Ahmed Majumder, Dhaka-16: Md Elias Uddin Mollah, Dhaka-18: Sahara Khatun, Dhaka-19: Md Enamur Rahman, Dhaka-20: Benazir Ahmed, Gazipur-1: AKM Mozammel Huq, Gazipur-2: Md Zahid Ahsan Russel, Gazipur-3: Iqbal Hossain Shobuj, Gazipur-4: Simeen Hussain (Rimi), Gazipur-5: Meher Afroze Chumki, Narsingdi-1: Nazrul Islam Hiru, Narsingdi-2: Anwarul Ashraf Khan, Narsingdi-3: Jahirul Haque Bhuiyan Mohan, Narsingdi-4: Nurul Majid Mahmud Humayun, Narsingdi -5: Rajiuddin Ahmed Raju, Narayanganj-1: Golam Dastagir Gazi, Narayanganj-2: Nazrul Islam Babu, Narayanganj-4: AKM Shamim Osman, Rajbari-1: Kazi Keramat Ali, Rajbari-2: Md Zillul Hakim, Faridpur-1: Monjur Hossain, Faridpur-3: Khodokar Mosharraf Hoosain, Faridpur-4: Kazi Jafarullah, Gopalganj-1: Muhammad Faruk Khan, Gopalganj-2: Sheikh Fazlul Karim Selim, Gopalganj-3: Sheikh Hasina, Madaripur-1: Noor-E-Alam Chowdhury, Madaripur-2: Shajahan Khan, Madaripur-3: Abdus Sobhan Golap, Shariatpur-1: Iqbal Hossain Apu, Shariatpur-2: AKM Enamul Haque Shamim, Shariatpur-3: Nahim Razzaq

Rangpur division
Panchagarh-1: Md Mazharul Haq Prodhan, Panchagarh-2: Nurul Islam Sujan, Thakurgaon-1: Ramesh Chandra Sen, Thakurgaon-2: Dabirul Islam, Dinajpur-2: Khalid Mahmud Chowdhury, Dinajpur-2: Khaled Mahmud Chowdhury, Dinajpur-2: Khalid Mahmud Chowdhury, Dinajpur-3: Iqbalur Rahim, Dinajpur-4: Abul Hasan Mahmud Ali, Dinajpur-5: Mostafizur Rahman Fizar, Dinajpur-6: Md Shibli Sadique, Nilphamari-1: Md Aftab Uddin Sarker, Nilphamari-2: Asaduzzaman Noor, Lalmonirhat-1: Md Motahar Hossain, Lalmonirhat-2: Nuruzzaman Ahmed, Rangpur-4: Tipu Munshi, Rangpur-5: HN Ashequr Rahman, Rangpur-6: Sheikh Hasina, Gaibandha-2: Mahbub Ara Begum Gini, Gaibandha-3: Md Yunus Ali Sarker, Kurigram-4: Zakir Hossain

Rajshahi division
Bogura-1 Abdul Mannan, Bogura-5: Md. Habibar Rahman, Naogaon-1: Sadhan Chandra Majumder, Naogaon-2: Md Shahiduzzaman Sarker, Naogaon-4: Emaz Uddin Pramanik, Naogaon-5: Nizam Uddin Zalil, Naogaon-6: Md. Israfil Alam, Rajshahi-1: Omor Faruk Chowdhury, Rajshahi-4: Enamul Haque, Rajshahi-6: Md. Shahriar Alam, Natore-3: Zunaid Ahmed Palak, Natore-4: Abdul Kuddus, Pabna-1: Shamsul Haque Tuku, Pabna-2: Ahmed Firoz Kabir, Pabna-3: Mokbul Hossain, Pabna-4: Shamsur Rahman Sharif Dilu, Pabna-5: Golam Faruque Khondokar Prince, Sirajganj-1: Mohammad Nasim, Sirajganj-2: Md. Habibe Millat, Sirajganj-3: Abdul Aziz, Sirajganj-4: Tanvir Imam, Sirajganj-5: Abdul Majid Mondol, Sirajganj-6: Hashibur Rahman Swapon

Mymensingh division
Mymensingh-1: Jewel Areng, Mymensingh-2: Sharif Ahmed, Mymensingh-6: Md Muslem Uddin, Mymensingh-7: Maulana Ruhul Amin Madani, Mymensingh-10: Fahmi Gulandaz Babel, Jamalpur-3: Mirza Azam, Jamalpur-4: Md Murad Hasan, Jamalpur-5: Mozaffar Hossain/Rezaul Karim Hira, Netrokona-1: Manu Majumder, Netrokona-2: Ashraf Ali Khan Khasru, Netrokona-3: Asim Kumar Ukil, Netrokona-4: Rebecca Momin, Netrokona-5: Waresat Hussain Belal, Sherpur-1: Atiur Rahman Atik, Sherpur-2: Matia Chowdhury, Sherpur-3: AKM Fazlul Haque Chan.

Chattogram division
Brahmanbaria-1: Bodruddoza Md Forhad Hossain, Brahmanbaria-3: Ubaidul Muktadir Chowdhury, Brahmanbaria-4: Anisul Haq, Brahmanbaria-5: Ebadul Karim Bulbul, Brahmanbaria-6: AB Tajul Islam, Cumilla-1: Muhammad Subid Ali Bhuiyan, Cumilla-2: Selima Ahmed Meri, Cumilla-3: Yousuf Abdullah Harun, Cumilla-4: Raji Muhammad Fakhrul, Cumilla-5: Abdul Matin Khasru, Cumilla-6: AKM Bahauddin Bahar, Cumilla-7: Ali Ashraf, Cumilla-9: Tajul Islam, Cumilla-10: AHM Mustafa Kamal Lotus, Cumilla-11: Mujibul Haque, Chandpur-1: MK Alamgir/Golam Hossain, Chandpur-2: Mofazzal Hossain Choudhury Maya, Chandpur-3: Dr Dipu Moni, Chandpur-4: Mohammad Shamsul Haque Bhuiyan, Feni-2: Nizamuddin Hazari, Noakhali-1: HM Ibrahim, Noakhali-2: Morshed Alam, Noakhali-3: Md Mamunur Rashid Kiron, Noakhali-5: Obaidul Quader, Laxmipur-3: AKM Shajahan Kamal, Chattogram-1: Mosharraf Hossain, Chattogram-7: Mohammad Hasan Mahmud, Chattogram-9: Mohibul Hasan Chowdhury Naufel, Chattogram-13: Saifuzzaman Chowdhury Zabed, Cox’s Bazar-1: Jafar Alam, Cox’s Bazar-2: Ashek Ullah Rafik, Cox’s Bazar-3: Shaimum Sarwar Kamal, Cox’s Bazar-4: Shahin Akter Chowdhury, Khagrachhari: Kujendra Lal Tripura, Bandarban: Bir Bahadur Ushwe Sing

Khulna division
Meherpur-1: Farhad Hossain, Kushtia-1: AKM Sarowar Jahan, Kushtia-3: Md. Mahbubul Alam Hanif, Kushtia-4: Selim Altaf George, Chuadanga-1: Solaiman Haque Joarder (Selun), Chuadanga-2: Md. Ali Azgar, Jhenidha-1: Md Abdul Hye, Jhenidha-3: Shafiqul Azam Khan, Jashore-1: Sk. Afil Uddin, Jashore-Nasir Uddin, Jashore-3: Kazi Nabil Ahmed, Jashore-4: Ranajit Kumar Roy, Jashore-5: Shawpan Bhattacharjee, Jashore-6: Ismat Ara Sadique, Magura- Saifuzzaman Shikhar, Magura-2: Shri Biren Sikder
Narail-2: Mashrafe Bin Mortaza, Bagerhat-1: Sheikh Helal Uddin, Bagerhat-2: Sheikh Tonmoy, Bagerhat-3: Habibun Nahar, Bagerhat-4: Mozammel Hossain, Khulna-1: Panchanan Biswas, Khulna-2: Sheikh Salahuddin Jewel, Khulna-3: Begum Monnuzan Sufian, Khulna-4: Abdus Salam Murshedi, Khulna-5: Narayon Chandra Chanda, Khulna-6: Akhteruzzaman Babu, Satkhira-2: Mir Mostaq Ahmed Robi, Satkhira-3: AFM Ruhul Haque, Satkhira-4: SM Jaglul Hayder

Barishal division
Barguna-1: Dhirendra Debnath Shambhu, Barguna-2: Showkat Hasanur Rahman (Rimon), Patuakhali-1: Shahjahan Majumder, Patuakhali-2: Shamsul Haque Reza, Patuakhali-3: SM Shahjada, Bhola-1: Tofail Ahmed, Bhola-2: Ali Azam Mukul, Bhola-3: Nurunnabi Chowdhury Shaon, Bhola-4: Abdullah Al Islam Jakob, Barishal-1: Abul Hasanat Abdullah, Barishal-2: Talukder Md Yunus, Barishal-4: Pankaj Nath, Barishal-5: Jebunnesa Afroz, Jhalokathi-2: Amir Hossain Amu, Pirojpur-1: SM Rezaul Karim.

Sylhet division
Sunamganj-1: Mouazzam Hossain Ratan, Sunamganj-2: Joya Sengupta, Sunamganj-3: MA Mannan, Sunamganj-5: Mohibur Rahman Manik, Habiganj-2: Abdul Majid Khan, Habiganj-3: Abu Jahir, Habiganj-4: Mohammed Farashuddin , Sylhet-1: AK Abdul Momen, Sylhet-3: Mahmud Us Samad Chowdhury, Sylhet-4: Imran Ahmed, Sylhet-6: Nurul Islam Nahid, Moulvibazar-1: Md Shahab Uddin, Moulvibazar-3: Nesar Ahmed, Moulvibazar-4: Md Abdus Shahid.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here